• Data: 2025-03-22 • Autor: Adam Nowak
Dwa lata temu kupiłem udział w nieruchomości, działka plus budynek mieszkalno-gospodarczy w jednym z miast wojewódzkich. Mój udział to 3/7, pozostały udział 4/7 należy do jednego właściciela. Przed zawarciem umowy nieruchomości były wynajęte, o czy nie miałem pojęcia. Czy współwłaściciel, który posiada 4/7, może (a właśnie to robi) pobierać czynsz za całość nieruchomości? Nie dawałem żadnej zgody i żadnego pełnomocnictw, co więcej, nie mam kontaktu ze współwłaścicielem. Współwłaściciel mieszkając za granicą zwyczajnie mnie unika, pobiera czynsze na swoje konto. Obawiam się kontroli skarbowej.
Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego „własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność)”. Jak wynika z treści art. 199, „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli”.
W myśl art. 207 „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”. Każdy ze współwłaścicieli niesprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu (art. 208). W myśl art. 53 § 2 „pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego”.
Oddanie wspólnej nieruchomości w najem stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu i wymaga zgody pozostałych współwłaścicieli. Jednocześnie każdy ze współwłaścicieli ma ustawowe prawo do otrzymania pożytków cywilnych z rzeczy proporcjonalnie do posiadanego udziału w rzeczy wspólnej.
W przedstawionej sprawie może Pan zatem wytoczyć powództwo z roszczeniem o zwrot pożytków wobec współwłaściciela. W tym zakresie obowiązuje ogólny termin przedawnienia wynoszący 6 lat (art. 118). Zgodnie z art. 120 „bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie”.
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10.05.1965 r., sygn. akt III C 14/65, należność z tytułu czynszu jest wspólna dla wszystkich współwłaścicieli i wchodzi do zasobu wspólnych dochodów. Dopiero dochód netto powstały po upływie roku gospodarczego, po odliczeniu wydatków, dzieli się na współwłaścicieli stosownie do ich udziałów we współwłasności. Przykładowo zatem roszczenie o wypłatę przypadającej części czynszu za 2022 r. jest roszczeniem wymagalnym od dnia 1 stycznia 2023 r. i dopiero od tej daty należy liczyć termin przedawnienia.
Powinno również dojść do aneksowania umowy najmu tak, aby również Pan występował jako strona umowy, ewentualnie powinna zostać zawarta umowa pomiędzy współwłaścicielami dotycząca zarządu rzeczą wspólną (quoad usum), w której ramach współwłaściciel nadal występuje jako strona umowy najmu, jednakże przekazuje Panu rachunek z zarządu oraz przekazuje należną część zysku z najmu.
Przechodząc na grunt prawa podatkowego, wskażmy, że zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT źródłem przychodu jest najem prywatny. Jak podaje art. 8 ust. 1 ustawy PIT, przychody z rzeczy wspólnej obliczamy proporcjonalnie do udziału w rzeczy wspólnej. Ponadto w myśl art. 9a ust. 6 ustawy PIT do przychodów z najmu prywatnego stosujemy zasady opodatkowania w formie ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego.
Zgodnie zatem z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu najmu prywatnego.
W konsekwencji obowiązek podatkowy w przypadku przychodów z najmu prywatnego powstaje w momencie faktycznego otrzymania przez podatnika przychodu z tego tytułu. Skoro zatem nie otrzymał Pan należnej Panu części przychodu z najmu rzeczy wspólnej, to na tym etapie nie powstaje obowiązek podatkowy względem organów podatkowych.
Wynajem mieszkania przez jednego ze współwłaścicieli
Dwóch braci odziedziczyło mieszkanie po rodzicach i są jego współwłaścicielami w równych częściach. Jeden z braci wynajął mieszkanie bez zgody drugiego i zatrzymał całość czynszu. Drugi brat wystąpił do sądu o zwrot swojej połowy dochodów z najmu, ponieważ dochody z nieruchomości wspólnej powinny być dzielone zgodnie z wielkością udziałów.
Użyczenie lokalu przez jednego współwłaściciela
Siostra i brat są współwłaścicielami kamienicy, w której jedno z mieszkań zostało nieodpłatnie użyczone znajomemu siostry, bez wiedzy i zgody brata. Brat zażądał rekompensaty za utracone pożytki, ponieważ uważał, że nieruchomość mogła być wynajęta i przynosić dochód, który należałby się im obojgu.
Podział dochodów z wynajmu działki rolnej
Trzech kuzynów jest współwłaścicielami dużej działki rolnej. Jeden z nich wynajął działkę rolnikowi i czerpał z tego zyski, nie informując pozostałych. Po odkryciu tego faktu kuzyni zażądali podziału dochodów z wynajmu działki proporcjonalnie do swoich udziałów, a także przedstawienia szczegółowego rachunku z zarządu nieruchomością.
Dochody z nieruchomości wspólnej powinny być dzielone pomiędzy współwłaścicieli proporcjonalnie do ich udziałów. W przypadku braku zgody wszystkich współwłaścicieli na wynajem lub użyczenie nieruchomości, każdy z nich ma prawo dochodzić swojej części dochodów z najmu lub rekompensaty za utracone pożytki, a także zażądać rachunku z zarządu nieruchomością.
Oferujemy kompleksowe porady prawne dotyczące podziału dochodów z nieruchomości wspólnej oraz rozliczeń między współwłaścicielami. Pomożemy w dochodzeniu roszczeń, sporządzaniu umów oraz reprezentowaniu Państwa interesów w sprawach związanych z zarządem nieruchomością. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
3. Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika