Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Własność a służebność – zarządzanie nieruchomością i rozliczenia

• Data: 2024-03-21 • Autor: Katarzyna Bereda

Moja nieruchomość jest obciążona służebnością, której zakres wpisano do księgi wieczystej. Chciałabym się dowiedzieć, jak przepisy regulują zarządzanie taką nieruchomością i rozliczanie mediów. Służebnik korzysta z garażu, ale co do niego nie ma zapisu w KW. Pojawiły się problemy, zaprzestał opłat podatku za garaż, a taką mieliśmy umowę, że korzysta i płaci podatek. Dołożył jakiś grosz w przeszłości do rozbudowy tego garażu, ale to był nieznaczący wkład. Czy mogę mu po prostu oznajmić, że już nie będzie korzystał z garażu? Jest jeszcze druga sprawa – zmieniłem ogrzewanie na pompę ciepła i założyłem panele fotowoltaiczne. Wcześniej paliliśmy węglem i służebnik dorzucał się do opału, wpłacając 1/4. Teraz, przy pompie ciepła odmówił dokładania się do ogrzewania. W jaki sposób powinniśmy się rozliczać? Do inwestycji w nową instalację i pompę ciepła nie dołożył się. Czyli teraz produkuję prąd, który zużywam do ogrzewania, ale służebnika nie mam jak obciążyć opłatą, bo płacimy niższe niż zwykle rachunki za prąd?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Własność a służebność – zarządzanie nieruchomością i rozliczenia

Zakres służebności – czy upragniony może korzystać z garażu?

Jeżeli służebność określona w akcie notarialnym zawiera pomieszczenia lub zakres nieruchomości, z których obdarowany z tytułu służebności może korzystać, to pomieszczenia i pozostała część nieruchomości nie jest objęta uprawnieniem z tytułu służebności – a więc uprawniony nie może z nich korzystać. Jeżeli więc w Państwa przypadku uprawniony nie posiada uprawnienia, iż może korzystać z garażu, to nie musi Pan na to pozwalać i może mu Pan odmówić korzystania z garażu.

Zgodnie z treścią art. 296 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).”. Zgodnie z opinią doktryny, a w szczególności red. Pietrzykowskiego: „Służebność osobista stanowi majątkowe prawo podmiotowe (ograniczone prawo rzeczowe) »przywiązane do osoby« (zob. A. Wąsiewicz, w: System, t. II, s. 715)”.

Służebność osobista może mieć treść zbliżoną do treści użytkowania, a mianowicie polegać na używaniu nieruchomości obciążonej oraz pobieraniu jej pożytków, jednak w przeciwieństwie do użytkowania służebność służy jedynie ograniczonemu korzystaniu z nieruchomości. Dlatego też, jeżeli służebność wskazana w akcie nie obejmuje użytkowania garażu, uprawniony z tytułu służebności nie może z niego korzystać.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Służebność mieszkania a użytkowanie – podobieństwa

Idąc dalej podaję, iż w zakresie wzajemnych stosunków między uprawnionym a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Powoduje do konieczność sięgania do szeregu przepisów dotyczących innego ograniczonego prawa. Taki zabieg jest uzasadniony ze względu na podobieństwo służebności mieszkania właśnie do użytkowania. O podobieństwie tym decyduje szczególnie szeroki w porównaniu z typowymi służebnościami zakres dozwolonego korzystania z rzeczy obciążonej (E. Gniewek, w: SSP, t. 4, 2012, s. 258).

Zakres zastosowanego odesłania wywołuje pewne wątpliwości doktryny, o szczegółach zob. A. Bieranowski, w: K. Osajda, Komentarz K.c., Legalis 2019, art. 302, pkt 17-39 i art. 301, pkt 2).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Korzystanie z pomieszczeń przeznaczonych do wspólnego użytku, nakłady i naprawy

Zgodnie bowiem z treścią art. 302 § 2 K.c.: „Do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne.”. Odnosząc się natomiast do tego odesłania w zakresie przepisów o użytkowaniu, należy podnieść, iż mając na uwadze art. 260 § 1 K.c.: „Użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakładów powinien niezwłocznie zawiadomić właściciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót. Zgodnie natomiast z art. 258 K.c.: „W stosunkach wzajemnych między użytkownikiem a właścicielem użytkownik ponosi ciężary, które zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki powinny być pokrywane z pożytków rzeczy.”.

W oparciu o powyższe wskazuję, iż uprawniony z tytułu służebności ma obowiązek pokrywać wszelkie opłaty związane z jego zamieszkiwaniem – m.in. opłaty za media, czynsz do wspólnoty, opłaty związane z uszkodzeniami zajmowanych pomieszczeń, opłaty związane ze zużywaniem energii elektrycznej i ogrzewania itp.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Obciążenia uprawnionego ze służebności – podatki i opłaty

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że do obciążeń użytkownika należy zaliczyć podatki i inne ciężary publiczne, obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe. W przypadku prawa użytkowania lokalu mieszkalnego do tej kategorii dołączyć trzeba opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem z lokalu (tak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 lipca 2011 r., sygn. akt III SA/Lu 184/2011).

Właściciel może dokonać sam nakładów i żądać ich zwrotu na podstawie przepisów o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia (art. 259 K.c.) albo po wygaśnięciu prawa żądać wynagrodzenia szkody spowodowanej niewykonaniem tego obowiązku przez użytkownika (art. 262 K.c.) – chodzi oczywiście o nakłady, których powinien dokonać użytkownik, a tego nie zrobił (K. Zaradkiewicz, w: Pietrzykowski, Komentarz KC, t. I, 2015, s. 813-816).

Rozliczenie termomodernizacji – właściciel czy także uprawniony ze służebności?

Z uwagi na powyższe, jeżeli modernizuje Pan nieruchomość (pompa ciepła itp.), to co do zasady te opłaty obciążają Pana jako właściciela – uprawniony z tytułu służebności nie jest obowiązany do ich pokrycia. Wszelkie jednak opłaty związane z zamieszkiwaniem tej osoby – a wiec opłaty eksploatacyjne obciążają uprawnionego. To samo dotyczy napraw związanych z użytkowaniem nieruchomości, z której korzysta uprawniony. Proszę więc dokonać poszczególnych rozliczeń i na tej podstawie obciążać mieszkańca.

Przykłady

 

Problem z dostępem do garażu

Janina K. jest właścicielką domu, na którym ciąży służebność na rzecz sąsiada, Pana Bogdana, który ma prawo korzystania z ogrodu i przejazdu. Jednakże, nie ma zapisu o korzystaniu z garażu w księdze wieczystej. Mimo to, Pan Bogdan używał garażu, co stało się przedmiotem sporu, gdy zaprzestał opłacać umówiony podatek od tej części nieruchomości. Janina musiała skonsultować się z prawnikiem, aby wyjaśnić sytuację i potencjalnie zablokować dostęp do garażu, jeśli sąsiad nie jest uprawniony do jego użytkowania.

 

Zmiana systemu ogrzewania i problem z rozliczeniami

Katarzyna T. zmieniła system ogrzewania w swoim domu z tradycyjnego na pompę ciepła i zainstalowała panele fotowoltaiczne. Wcześniej, służebnik, Pan Marek, dokładał się do kosztów ogrzewania węglem, płacąc 1/4 wartości. Po zmianie systemu, Pan Marek odmówił partycypacji w nowych, niższych kosztach ogrzewania, powołując się na brak potrzeby wsparcia przy nowej technologii. Katarzyna musiała skonsultować się z radcą prawnym, aby ustalić, jak powinny wyglądać rozliczenia z uwzględnieniem zmiany technologii ogrzewania.

 

Wkład w modernizację a obciążenia finansowe

Grzegorz P., właściciel domu obciążonego służebnością, zdecydował się na termomodernizację budynku, w tym instalację nowego izolowania i wymianę okien. Służebnik, używający części domu, nie uczestniczył finansowo w inwestycji. Pomimo to, Grzegorz zastanawiał się, czy może wymagać od służebnika większego wkładu w bieżące utrzymanie nieruchomości, skoro modernizacja wpłynęła na obniżenie rachunków za ogrzewanie dla całego budynku. Rozwiązanie tej sytuacji wymagało analizy umowy służebności oraz konsultacji z prawnikiem, aby określić, jakie obciążenia finansowe powinny być podzielone między właściciela a służebnika.

 

Podsumowanie

 

Zarządzanie nieruchomością obciążoną służebnością może prowadzić do licznych wyzwań, szczególnie gdy chodzi o wspólne użytkowanie przestrzeni i rozliczanie kosztów. Właściwe zrozumienie zakresu praw wynikających z służebności, zgodnie z zapisami w akcie notarialnym oraz księdze wieczystej, jest kluczowe dla uniknięcia konfliktów i zapewnienia sprawiedliwego rozliczania. Dlatego też, zarówno właściciele, jak i użytkownicy, powinni konsultować się z prawnikami, aby zapewnić, że ich działania są zgodne z obowiązującym prawem i umowami służebności.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w zarządzaniu nieruchomością obciążoną służebnością? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, które pomogą Ci w prawidłowym rozliczaniu i zarządzaniu Twoją nieruchomością. Zapewniamy wsparcie doświadczonych prawników, dostępnych z każdego miejsca i o każdej porze. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 lipca 2011 r., sygn. akt III SA/Lu 184/2011

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny


Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »
Szukamy prawnika »