• Data: 2024-12-16 • Autor: Katarzyna Bereda
Gmina prowadziła przebudowę drogi gminnej, którą oznaczono w MPZP jako drogę wewnętrzną. Droga została podniesiona o minimum 30 cm. Jej poziom znajduje się w połowie wysokości mojego ogrodzenia. Ogrodzenie nie spełnia w tej chwili swojej roli. Mam utrudniony wyjazd z posesji. Czy w tej sytuacji mogę żądać od gminy wypłaty odszkodowania?
Jak najbardziej może Pani próbować wystąpić o naprawienie powstałej szkody albo spróbować wystąpić z roszczeniem o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu poprzedniego, powołując się na immisje – płynące np. z kierowania na Pani nieruchomość wód opadowych w związku ze spadkiem w Pani kierunku – lub naruszenie Pani prawa własności.
Wobec tego posiada Pani roszczenie w stosunku do gminy o dokonanie naprawy drogi, tak aby nie dochodziło do naruszenia Pani prawa własności przez niemożność dojazdu do nieruchomości. W pierwszej kolejności, w walce z gminą, może powołać się Pani także na naruszenie Pani prawa własności, a co za tym idzie, obowiązek naprawienia szkody powstałej na skutek braku możliwości korzystania z nieruchomości – przywrócenie stanu poprzedniego.
Zgodnie bowiem z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
Zgodnie bowiem ze stanowiskiem ustawodawcy właściciel nieruchomości winien korzystać z prawa własności, jednak winien przy tym powstrzymywać się od działań, które naruszałyby prawo własności innych właścicieli nieruchomości. Wskazać należy, iż z uwagi na powstały spadek w kierunku Pani nieruchomości może także dochodzić do kierowania na Pani nieruchomość wód opadowych, które będą spływały z drogi.
Zgodnie bowiem z treścią art. 222 § 2 K.c. „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.
Żądanie zaprzestania naruszeń prawa własności oznacza roszczenie o zaniechanie na przyszłość trwałego lub powtarzającego się wkraczania w sferę cudzego prawa własności. Roszczenie negatoryjne zabezpiecza obowiązek odpowiadający prawu własności polegający na biernym zachowaniu się i przestrzeganiu zakazu naruszania prawa własności.
Jak wskazałam więc powyżej, dochodzenie zarówno naprawienia szkody, jak i doprowadzenia stanu poprzedniego jest jak najbardziej możliwe – jednak powinna Pani rozpocząć działanie i skierować do gminy ostatecznie wezwanie do usunięcia naruszeń i doprowadzenia drogi do stanu, w którym nie jest ona wyżej od Pani nieruchomości i pozwala Pani na swobodne z niej korzystanie.
W przypadku braku zgody gminy proszę skierować sprawę do sądu, albowiem jest to jedyne narzędzie umożliwiające zabezpieczenie Pani nieruchomości. Do wezwania proszę załączyć dokumentację fotograficzną dla celów dowodowych. W przypadku braku porozumienia pozostaje niestety droga sądowa.
Sąsiad zalewa posesję wodą opadową
Pani Kowalska zauważyła, że po każdej ulewie woda spływa z sąsiedniej posesji prosto na jej działkę, zalewając ogród i powodując poważne szkody w uprawach. Próby polubownego rozwiązania problemu z sąsiadem nie przyniosły rezultatu. Pani Kowalska postanowiła więc skorzystać z prawa przysługującego jej na mocy art. 144 Kodeksu cywilnego i wezwała sąsiada do zaniechania działań, które prowadzą do kierowania wód opadowych na jej nieruchomość. W piśmie zażądała przywrócenia stanu poprzedniego, czyli wybudowania odpowiednich rowów melioracyjnych na posesji sąsiada, aby zapobiec dalszym szkodom.
Zablokowany dojazd do posesji z powodu stanu drogi
Pan Nowak od lat ma problem z dojazdem do swojej działki z powodu zniszczonej gminnej drogi, która prowadzi do jego domu. Po deszczach droga staje się błotnista i nieprzejezdna, przez co wielokrotnie musiał korzystać z pomocy sąsiadów, aby wyciągnąć samochód z grzęzawiska. Pan Nowak wysyła do gminy oficjalne pismo, powołując się na naruszenie jego prawa własności z tytułu braku możliwości korzystania z nieruchomości. W piśmie żąda naprawienia szkody, czyli doprowadzenia drogi do stanu, który umożliwi mu normalny dojazd do swojej posesji.
Niezgodna z prawem przebudowa drogi
Pani Zielińska zauważyła, że po niedawnej przebudowie drogi gminnej poziom nawierzchni znacznie się podniósł, co spowodowało, że jej działka leży teraz w niecce. W efekcie przy każdej większej ulewie woda spływa z drogi prosto na jej posesję, zalewając piwnicę i podwórko. Po rozmowach z urzędnikami, które nie przyniosły rezultatów, pani Zielińska złożyła formalne wezwanie do gminy o przywrócenie stanu poprzedniego drogi.
Artykuł dotyczy możliwości dochodzenia roszczeń związanych z naruszeniem prawa własności, szczególnie w kontekście immisji, takich jak wody opadowe, które mogą wpływać na sąsiednie nieruchomości. Właściciele mogą domagać się naprawienia szkód oraz przywrócenia stanu poprzedniego, jeśli ich prawa są naruszane, na przykład przez gminę w związku z zaniedbaniami w utrzymaniu dróg. Podkreślono, że właściciele nieruchomości powinni unikać działań, które zakłócają korzystanie z sąsiednich działek. W przypadku braku reakcji gminy zaleca się skierowanie sprawy do sądu oraz dołączenie dokumentacji fotograficznej jako dowodu.
Zastanawiasz się, jak skutecznie dochodzić swoich praw w przypadku naruszeń dotyczących Twojej nieruchomości? Nasze porady prawne online mogą pomóc Ci w rozwiązaniu problemów związanych z immisjami, zalewaniem posesji czy zablokowanym dojazdem. Zespół naszych prawników z chęcią doradzi Ci, jak skutecznie wystąpić o naprawienie szkody oraz przywrócenie stanu poprzedniego. Nie czekaj – już dziś skontaktuj się z nami!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika