Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak sprzedać mieszkanie ze spadku i spłacić spadkobiercę?

• Data: 2024-11-20 • Autor: Aleksandra Pofit

Po śmierci męża nasz 43-letni syn wprowadził się do naszego mieszkania. Jest zameldowany i na mocy spadku po ojcu posiada 1/6 własności. Od 20 lat syn nie mieszkał z nami, ale sie nie wymeldował. Nie pracuje, żyje na mój koszt, jest arogancki i bardzo uciążliwy. Opanował cały dom. Chcę sprzedać mieszkanie, spłacić go i kupić mniejsze lokum. Niestety nie mam jego zgody. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak sprzedać mieszkanie ze spadku i spłacić spadkobiercę?

Możliwe rozwiązania problemu

Bardzo mi przykro, że musi się Pani mierzyć z takim problemem. Widzę następujące rozwiązania:

  1. Próba dogadania się z synem u profesjonalnego mediatora. Można jeszcze skorzystać z usług mediatora specjalizującego się w sprawach dotyczących współwłasności oraz zniesienia tego stanu prawnego. Profesjonalista może pomóc osiągnąć porozumienie, bez konieczności ingerencji sądu.
  2. Sprzedaż Pani udziału w mieszkaniu. Może Pani spróbować sprzedaż swój udział w mieszkaniu, co jest trudne, ale możliwe.
  3. Sądowe zniesienie współwłasności.

Każdy ze współwłaścicieli może przedstawić swoją wolę w kontekście podziału nieruchomości, lecz to sąd finalnie rozstrzygnie o sposobie zniesienia współwłasności i wyda stosowne postanowienie. Podczas procesu sądowego rozstrzyga się również o wzajemnych rozliczeniach współwłaścicieli.

Różne sposoby na zniesienie współwłasności

Sąd może przyznać prawo do nieruchomości jednemu współwłaścicielowi. Ten sposób zniesienia współwłasności wiąże się z koniecznością spłaty pozostałych współwłaścicieli przez tego, który otrzyma nieruchomość na wyłączność. Sąd weźmie pod uwagę indywidualną sytuację finansową współwłaściciela i możliwość spłaty. Sąd nie może zmusić do przyznania nieruchomości osobie, która nie wyraża na to zgody. Kolejny sposób zniesienia współwłasności może zastosować sąd, gdy nikt nie chce przyznania wyłącznego prawa do całej nieruchomości lub np. ze względu na sytuację finansową współwłaściciela nie jest to możliwe. Sposobem, który sąd wybiera w ostateczności, jest sprzedaż nieruchomości wspólnej na warunkach licytacji komorniczej i podział środków uzyskanych w ten sposób, pomiędzy wszystkich współwłaścicieli – w stosunku do wysokości udziałów. 

Oczywiście ma Pani prawo dochodzenia od syna zwrotu kosztów poniesionych w związku z mieszkaniem.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Dogadanie się przy pomocy mediatora

Pani Anna i jej brat od lat współdzielą mieszkanie po rodzicach, jednak pojawiają się konflikty związane z użytkowaniem i kosztami utrzymania nieruchomości. Postanawiają skorzystać z pomocy mediatora specjalizującego się w sporach dotyczących współwłasności. Dzięki mediacji udaje się wypracować porozumienie, które satysfakcjonuje obie strony, bez konieczności angażowania sądu.

 

Sprzedaż udziału w mieszkaniu

Pan Marek posiada współwłasność w mieszkaniu, w którym mieszka jego kuzynka. Marek nie zamierza korzystać z nieruchomości, dlatego postanawia sprzedać swój udział. Mimo że początkowo trudno było znaleźć kupca, ostatecznie udaje mu się sprzedać swój udział inwestorowi, który planuje odkupić pozostałe części nieruchomości.

 

Sądowe zniesienie współwłasności

Siostry Kasia i Monika odziedziczyły wspólnie dom po rodzicach, jednak nie mogą dojść do porozumienia co do jego podziału. Kasia chciałaby sprzedać dom, natomiast Monika chce w nim zamieszkać. Po długich negocjacjach decydują się na skierowanie sprawy do sądu. Sąd przyznaje prawo do nieruchomości Monice, zobowiązując ją do spłaty udziału Kasi.

Podsumowanie

Podsumowując, istnieje kilka możliwych sposobów rozwiązania problemu współwłasności nieruchomości, w zależności od okoliczności oraz woli współwłaścicieli. Pierwszą opcją jest próba porozumienia przy wsparciu mediatora, co może prowadzić do polubownego zakończenia sporu bez angażowania sądu. Alternatywnie, współwłaściciel może zdecydować się na sprzedaż swojego udziału, choć może to być wyzwaniem na rynku. W ostateczności możliwe jest sądowe zniesienie współwłasności, gdzie sąd rozstrzyga o dalszym losie nieruchomości, przyznając ją jednemu współwłaścicielowi, nakazując spłatę pozostałych, bądź zarządzając sprzedaż nieruchomości na drodze licytacji.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie rozwiązywania sporów dotyczących współwłasności nieruchomości. Nasza kancelaria specjalizuje się w sprawach mediacyjnych, sądowym zniesieniu współwłasności oraz doradztwie w sprzedaży udziałów. Pomożemy Państwu wybrać najlepsze rozwiązanie, uwzględniając indywidualne potrzeby i sytuację finansową. Zaufaj naszemu doświadczeniu, aby sprawnie i bezkonfliktowo rozwiązać problem współwłasności. Skontaktuj się z nami, by umówić konsultację!

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »
Szukamy prawnika »