Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak pozbyć się samochodu z wynajmowanego miejsca parkingowego?

• Data: 2024-11-09 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Wynajęłam miejsce w garażu podziemnym, które przynależy do mieszkania (wspólnota). Umowa była ostatecznie ustna, bo najemcy nie spieszno było uzupełnić swoich danych, więc nawet nie wiem, komu ostatecznie wynajęłam i jaki samochód parkował. Płatności przychodziły blikiem od innej osoby. Aktualnie nie otrzymuję żadnych płatności, na miejscu stoi samochód, który wygląda jakby stał tam nieruszany od lat, a osoba nie odbiera telefonu, jest wyłączony. Co mogę zrobić? Czy mogę wezwać straż miejską, żeby usunęła samochód? Nie wiem, kogo jest ten samochód, czy faktycznie tej osoby, bo nie ma kontaktu. Podatki odprowadzałem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak pozbyć się samochodu z wynajmowanego miejsca parkingowego?

Zidentyfikowanie właściciela pojazdu

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że przysługują Pani aktualnie dwa roszczenia: o zapłatę zaległego czynszu najmu oraz o usunięcie pojazdu z miejsca parkingowego (ochrona prawa własności, art. 222 Kodeksu cywilnego), które należy do Pani. Niestety celem podjęcia dalszych kroków konieczne jest zidentyfikowanie właściciela pojazdu.

Dlatego też w pierwszej kolejności należałoby (jeszcze przed złożeniem ewentualnego pozwu) skierować wniosek o udostępnienie danych właściciela pojazdu do administratora Centralnej Ewidencji Pojazdów, tj. Centralnego Ośrodka Informatyki, Zespół Udostępniania Danych (pocztą tradycyjną) lub przez Internet, za pośrednictwem konta na platformie ePUAP.

Zgodnie bowiem z art. 80a ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym ewidencję pojazdów prowadzi minister właściwy do spraw informatyzacji, w systemie teleinformatycznym.

W takim wniosku należy wskazać markę pojazdu oraz jego numer rejestracyjny, a także adres pod jakim auto jest zaparkowane. W krótkim uzasadnieniu należy wskazać z jakiego powodu potrzebuje Pani danych właściciela pojazdu. Do ewentualnego pozwu będzie Pani potrzebowała danych takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL.

Wezwanie do usunięcia samochodu

Po zdobyciu adresu zamieszkania dłużnika można skierować do niego formalne wezwanie (do zapłaty i odbioru auta w wyznaczonym terminie, pod rygorem podjęcia dalszych kroków prawnych). Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego dłużnikowi w wezwaniu, należałoby sprawę skierować do sądu.

Właściciel ma możliwość zgłosić zajęcie miejsca parkingowego na policję lub do straży miejskiej, co może skutkować nałożeniem na osobę parkującą mandatu karnego, ale także odholowaniem auta na koszt jego właściciela. Jednak z praktyki wiem, że takie działania nie są zbyt skuteczne. Funkcjonariusze najczęściej odmawiają interwencji, jeśli nie naruszono zasad ruchu i bezpieczeństwa drogowego czy nie zatarasowano np. wejścia do budynku, a straże miejskie pilnują głównie publicznych parkingów i opłat. Rzadko kiedy taka drogą są również udostępniane dane właściciela pojazdu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Zatrzymanie nielegalnie zaparkowanego samochodu. Maria zauważa, że na jej prywatnym parkingu od kilku tygodni stoi samochód, który blokuje dostęp do garażu. Postanawia zidentyfikować właściciela pojazdu, składając wniosek do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Po uzyskaniu danych kontaktowych właściciela wysyła wezwanie do usunięcia pojazdu, a po upływie terminu kieruje sprawę do sądu.

 

Pojazd porzucony na osiedlu. Krzysztof dostrzega na swoim osiedlu pojazd, który od miesiąca nie jest poruszany i nie ma ważnych tablic rejestracyjnych. Postanawia działać, składając wniosek do administratora ewidencji pojazdów, aby ustalić właściciela. Po zidentyfikowaniu właściciela wysyła mu list z prośbą o usunięcie pojazdu, a w przypadku braku reakcji kontaktuje się z lokalnymi służbami.

 

Samochód blokujący dostęp do drogi. Ania codziennie ma problem z dojazdem do swojego domu, ponieważ sąsiad parkuje samochód w wąskiej uliczce, utrudniając przejazd. Po próbie polubownego rozwiązania sytuacji składa wniosek o identyfikację właściciela pojazdu. Otrzymując dane, formalnie wzywa sąsiada do usunięcia auta, a po bezskutecznym upływie terminu decyduje się na podjęcie dalszych kroków prawnych.

Podsumowanie

Podsumowując, w sytuacjach związanych z nielegalnie zaparkowanymi pojazdami na prywatnych terenach, kluczowe jest zidentyfikowanie właściciela. Można to osiągnąć poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji Pojazdów, co umożliwia uzyskanie danych kontaktowych. Po ich zdobyciu, właściciel ma możliwość wysłania formalnego wezwania do usunięcia pojazdu. W przypadku braku reakcji można podjąć dalsze kroki prawne, aby chronić swoje prawa i zapewnić dostęp do mienia.

Oferta porad prawnych

Masz problem z nielegalnie zaparkowanym pojazdem na swojej posesji? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci w identyfikacji właściciela pojazdu oraz skutecznym złożeniu wniosku do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Doradzimy Ci, jak przygotować formalne wezwania do usunięcia pojazdu oraz jakie kroki prawne podjąć w razie braku reakcji. Nasze doświadczenie pomoże Ci szybko i skutecznie rozwiązać problemy związane z niechcianymi pojazdami.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »
Szukamy prawnika »